niedziela, 6 października 2013

"Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"

Pod nazwą GMO kryją się organizmy modyfikowane genetycznie, zwane też transgenicznymi. Charakteryzują się tym, że zawierają geny pochodzące z obcego organizmu. Modyfikacje genomów organizmów są przedmiotem badań inżynierii genetycznej. Jedna z nowoczesnych dziedzin nauki wypracowała metody, które umożliwiają wyizolowanie i namnożenie genu i wprowadzenie go do genomu innego organizmu. Zagadnienie GMO zostało odpowiednio uregulowane w prawie. Według obecnie obowiązujących przepisów jest to organizm inny niż ludzki, którego materiał genetyczny został sztucznie zmieniony.
Modyfikacja genów polega na wszczepieniu do genomu obcego fragmentu DNA odpowiedzialnego za konkretną cechę, modyfikacji genu, albo usunięciu go z organizmu. Przenoszony gen jest zwany transgenem. Zostaje na trwale włączony do genomu gospodarza. Będzie obecny u wszystkich organizmów potomnych. Jedną z metod tworzenia GMO jest rekombinacja DNA z użyciem wektorów. Materiał genetyczny zostaje stworzony z wykorzystaniem wirusa, plazmidu, albo innego wektora DNA wytworzonego poza organizmem modyfikowanym. Prawo dopuszcza również możliwość stosowania technik polegających na bezpośrednim włączeniu materiału dziedzicznego. Należą do nich między innymi mikrokapsułkowanie, mikroiniekcja i makroiniekcja.

   Modyfikacje genetyczne roślin polegają na nadaniu im odporności na herbicydy, szkodniki i czynniki środowiskowe, np. przymrozki, zasolenie gleby. Pierwsza modyfikacja genomu roślinnego dotyczyła tytoniu. Sukces odniosły także pomidory Flavr Savr, które dzięki modyfikacjom genetycznym zachowały świeżość przez dłuższy czas. Organizmy transgeniczne występują także w świecie zwierzęcym. Modyfikacje genetyczne powodują szybszy wzrost, albo produkowanie pożądanych substancji, które są później izolowane z mleka. Odpowiednie modyfikacje genomu krowy pozwalają uodpornienie jej na choroby i zwiększenie zdolności do wytwarzania mleka.

www.tuanclub.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz