niedziela, 29 września 2013

długowieczność...


Dieta polskiego stulatka

Zaskakującym odkryciem było stwierdzenie, ze całkowity potencjał antyoksydacyjny (stopień w jakim organizm jest w stanie walczyć z wolnymi rodnikami, które uszkadzają DNA i komórki) jest na podobny poziomie jak u osób w wieku 65 lat! Potencjał ten zmniejszał się z wiekiem i był niższy u mężczyzn, którzy nie stosowali suplementacji i mieli gorsze zdolności poznawcze.

Z badania wynika również, że wzrosła ilość spożywanych posiłków w stosunku do lat wcześniejszych. Wzrosło również spożycie soków i herbaty. W przeszłości połowa badanych stulatków piła mleko, a obecnie- 40% (w przeważającej części spożywają oni 2 szklanki dziennie). Wzrosło spożycia margaryny, a spadło- smalcu.  60% stulatków przywiązywało wagę do żywienia w przeszłości, a większość nie cierpiała głodu i jadała posiłki w domu.

Po dokładnym przeanalizowaniu stylu życia i stanu zdrowia stulatków stworzono listę 12 kroków do długowieczności. Oto one:

1. Tętno 60 uderzeń/min.

1 uderzenie na 1 sekundę to idealne tętno, które wróży długie życie . Większości z nas serce bije w tempie od 60 do 100 uderzeń na minutę. Im bliżej dolnej granicy, tym lepiej. Wolniejsze tętno daje sercu więcej czasu na odpoczynek, a im mniej uderzeń, tym serce wolniej się eksploatuje. Podobnie jest u zwierząt. Te, które mają wysokie tętno żyją krócej np. myszy, zaś zwierzęta mające wolniejsze tętno żyją długo np. słonie.

Można wypracować sobie niższe tętno poprzez regularną aktywność. Serca sportowców w porównaniu do osób mało aktywnych biją wolniej zarówno podczas wysiłku fizycznego jak i w czasie odpoczynku.

www.tuanclub.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz