niedziela, 29 września 2013

zasady na lata...


2. Późne macierzyństwo (44+)


Kobiety, które w naturalny sposób zaszły w ciążę po 44 roku życia mają większe szanse na długowieczność. Zaskakujące? Nie tak bardzo, kiedy zastanowimy się, jakim wysiłkiem dla organizmu jest ciąża i poród.

Urodzenie zdrowego dziecka w takim wieku świadczy o dobrej kondycji fizycznej organizmu. Kobiety biorące udział w badaniu bardzo rzadko zostawały matkami jako nastolatki, za to często rodziły po 40 roku życia. Miały jednak średnio mniej dzieci niż ich rówieśniczki, choć była też jedna pani, która urodziła dziesięcioro dzieci.

3. Płaski brzuch 


…czyli to do czego dąży większość z nas. Okazuje się, że bardzo słusznie, bo fałdki na brzuchu to nie tylko przeszkoda przed założeniem obcisłej sukienki czy koszulki, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia.

Tłuszczyk podskórny, czyli popularne fałdki, a co gorsza tłuszcz trzewny obserwowany przy tzw. ,,brzuchu piwnym” (dużym ,ale twardym), to zwiększone ryzyko udaru, zakrzepicy, cukrzycy typu I i II, miażdżycy,nadciśnienia. Na domiar złego komórki tłuszczowe wydzielają substancje prozapalne wywołujące stan zapalny w organizmie, produkują hormony zaburzające metabolizm m. in. poprzez zwiększanie stężenia triglicerydów we krwi, hamowanie wydzielania insuliny, zmniejszanie wydatków energetycznych organizmu i pobudzanie łaknienia4. Korzystanie z nowinek technologicznych


Widzieliście może ostatnio w telewizji sędziwą Panią, która rozmawia z wnuczkami przez skyp’a albo babcię DJ’kę? Takie osoby nie przypadkiem dożyły podeszłego wieku w dobrej formie. Według naukowców umiejętność posługiwania się pocztą elektroniczną, korzystanie z komunikatorów internetowych czy telefonu komórkowego przez osoby starsze, to najlepsza recepta na utrzymanie sprawności umysłu.

Ludzie ciekawi świata i nowinek technicznych żyją dłużej, gdyż uczenie się nowych umiejętności pobudza po pracy ich szare komórki, które dzięki temu nie ulegają degeneracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz