niedziela, 29 września 2013

wyzwania...


8. Optymizm, podejmowanie wyzwań


Optymizm życiowy przedłuża życie. Potwierdzają to badania i świat nauki. Co ciekawe stulatki wcale nie czują, że mają tyle lat na ile wskazuje ich metryka. W rzeczywistości oceniają się na kilkanaście lat mniej niż mają w rzeczywistości. Ponadto nie narzekają na swój stan zdrowia i oceniają go jako dobry. Optymistyczne patrzenie w przyszłość motywuje do podejmowania nowych wyzwań, które działają stymulująco na organizm. 9. Liczenie kalorii 


Większość stulatków przez całe życie była szczupła. Uważali na to co jedzą, tak aby nie przekroczyć 2 tysięcy kcal w ciągu doby.

Większość z nas spożywa średnio znacznie więcej- 2- 3 tysiące. Osoby otyłe potrafią pochłaniać nawet 10 tysięcy kalorii dziennie! Objadanie się wpływa na kondycję serca. Przeciętny wiek serca badanych stulatków był o 15 lat niższy niż wynikałoby to z ich metryki. 

Czy to znaczy, że nasi stulatkowi przez całe życie nie rozstają się z kalkulatorem i tablica kaloryczności różnych produktów? Oczywiście, że nie. Większość z nich nie zna nawet pojęcia kalorii. Wielu z nich doświadczało w ciągu życia biedy, podczas których nie dojadali, a ich dieta była dosyć uboga.

Warto podkreślić, że osoby, które dożyły sędziwego wieku nie były otyłe, ale również nie były wychudzone. Ich BMI mieściło się w normie. Nie byli oni również nadmiernie przeczuleni na punkcie jedzenie czy wybredni. Nie jadali fast-foodów, słodyczy, białego pieczywa oraz nie pijali napojów gazowanych.

10. Bieganie przez 40 minut dziennie


Regularny jogging przedłuża życie i opóźnia procesy starzenia się organizmu. Osoby, które poświęcają 40 minut dziennie na bieganie dłużej i mimo upływu czasu dobrze funkcjonują, także pod względem psychicznym.

Osoby, które biegają, rzadziej zapadają na choroby serca, nowotwory i choroby neurologiczne. Miłośnicy joggingu są również bardziej odporni na infekcje, gdyż wysiłek fizyczny wzmacnia układ immunologiczny, ale również poprawia samopoczucie. 11. Odpowiedni dowóz witamin D (poziom we krwi 30 ng/ml)


Niedostatek witaminy D zwiększa podatność na infekcje, grozi cukrzycą, chorobami serca, nowotworami, a nawet chorobami psychicznymi.

Witamina D stymuluje wychwyt wapnia i wbudowywania go w kości. Proces remodelingu kości czyli usuwania i wbudowywania wapnia odbywa się nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe życie.

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego oraz jest dostarczana wraz z pożywieniem. Główne jej źródło to ryby i tran.

W wieku podeszłym zarówno ekspozycja na słońce jak i zdolność do syntezy witaminy D w organizmie ulega obniżeniu. U osób starszych złamanie, szczególnie szyjki kości udowej i związane z tym długotrwałe unieruchomienie wiąże się z wieloma powikłaniami, które często kończy się śmiercią. Istnieje nawet określenie ,,ostatnie złamanie w życiu”. Stąd należy kontrolować poziom witaminy D, który powinien wynosić przynajmniej 30 ng/ml krwi. Tymczasem u prawie 80% ludności państw wysokorozwiniętych ilość ta jest mniejsza.

12. Towarzyskie usposobienie 


…czyli nie samym pokarmem człowiek żyje. Starsze osoby, które utrzymują wiele kontaktów społecznych oraz oceniają je jako dobre, cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby, które się izolują. Naukowcy twierdzą, że pogodna i przyjacielska natura jest źródłem dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Osoby takie mają niższy poziom hormonu stresu są bardziej weseli, kontaktowi i zainteresowani otaczającym ich światem.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz